RSS
wtorek, 01 lipca 2014
czwartek, 26 czerwca 2014

 

Zapraszamy na koncert

Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego do Warszawy.


28 czerwca (sobota), Plac Defilad, g. 21.30


07:23, mpawluk
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 czerwca 2014

Sympozjon „Trzy kobiety...” jest częścią programu „Opowieści o współistnieniu”, eksplorującego starożytny mit o Medei i Argonautach, najstarszej opowieści w kulturze europejskiej o wyprawie poza granice własnego świata i spotkaniu z Innym.

Zapraszamy, Biała Synagoga, Sejny
25 czerwca 2014 (środa) godz. 18 00


 TRZY KOBIETY

W METAMORFOZACH MITU MEDEI U OWIDIUSZA I PICASSA

 
Sympozjon sztuki, poezji, opowieści, muzyki, zapachów i smaków 
 
Kobiety: 
 
Małgorzata Sporek-Czyżewska
 
Bożena Szroeder
 
Teresa Witkowska
 
Koncepcja i scenariusz: Krzysztof Czyżewski
 
Instalacja artystyczna: Wiesław Szumiński
 
Współpraca: Urszula Wasilewska
 
Muzyka: Muzyka Miejsca
 
Spiżarnia: Mariola Mitros
 
 
Sympozjon „Trzy kobiety...” jest częścią programu „Opowieści o współistnieniu”, eksplorującego starożytny mit o Medei i Argonautach, najstarszej opowieści w kulturze europejskiej o wyprawie poza granice własnego świata i spotkaniu z Innym. Jest dziełem budowanym na syntezie różnych sztuk i odwołującym się do różnych zmysłów człowieka. Kanwą dla opowieści tworzonej przez zespół „Pogranicza” są unikalne grafiki Pablo Picassa ilustrujące arcydzieło Owidiusza „Metamorfozy”. 
Tworzą one wizualną część sympozjonu, której towarzyszyć będą zwoje płótna zapisane tekstem poetyckim Owidiusza. Dramaturgiczną część sympozjonu budować będą opowieści trzech kobiet ułożone z fragmentów poematu, jak również z listów Hypsipyle (pierwszej żony przywódcy Argonautów) i Medei do Jazona, pochodzących z „Heroid” Owidiusza. Opowieściom tym towarzyszyć będzie oryginalna muzyka, a także zapachy i smaki specjalnie w tym celu stworzonej „Spiżarni Krasnogrudzkiej” (organiczna żywność i aromaty).
 
Tytułowe trzy kobiety, to różne emanacje pierwiastka żeńskiego w świecie kultury patriarchalnej. 
Opowieść o różnych wcieleniach Medei obejmuje kobietę zakochaną i matkę, emancypantkę 
 
walczącą o swoje prawa, a także obcą – imigrantkę i barbarzynkę poddaną próbie porzucenia swojej ojczyzny i życia wśród innych. A ponieważ mit mówi o zerwanym moście, o zdradzie i pogwałceniupraw gościnności, oblicze kobiecej inności przyjmuje też postać gniewu, szaleństwa i zemsty.00:25, mpawluk
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 czerwca 2014


sejny.net

Dyskusyjny Klub Książki w Sejnach